رسانایی‌سنج

ساخت وبلاگ
چکیده : رسانایی‌سنج چیست؟ رسانایی‌سنج در حالت عادی یک مدار الکتریکی باز است که برای برقراری جریان برق در آن... با عنوان : رسانایی‌سنج بخوانید :

رسانایی‌سنج چیست؟

رسانایی‌سنج در حالت عادی یک مدار الکتریکی باز است که برای برقراری جریان برق در آن، باید مسیر عبور جریان کامل و مدار الکتریکی بسته شود

برای این منظور کافی است جسمی رسانا (مانند سیم) یا نیم‌رسانا (مانند بدن انسان) در محل باز مدار (بین دو کره‌ی فلزی) قرار گیرد.

بدین ترتیب جریان الکتریکی در سراسر مدار برقرار می‌شود. جهت قراردادی جریان، از قطب مثبت باطری به‌سوی قطب منفی آن است.


رسانایی‌سنج چگونه کار می‌کند؟

با تماس دادن دو دست خود به دو کره‌ی فلزی دستگاه، با صدایی که تولید می‌کند و چشمک زدن چراغ‌هایش، عبور جریان الکتریکی را نشان می‌دهد. چشمک زدن تندتر و پخش صدای زیرتر، به معنای جریان الکتریکی بیشتر است.

این آزمایش را می‌توان به‌صورت گروهی انجام داد.


الکتریسیته و بدن ما

سیستم عصبی در بدن ما با جریان الکتریکی کار می‌کند.

در شرایط معمول، جریان الکتریکی از برخی اجسام (مثل هوا، چوب، کاغذ یا لاستیک) عبور نمی‌کند. این مواد نارسانا نامیده می‌شوند. آب خالص هم نارساناست. اما اگر مقداری نمک (اسید یا باز) در آب حل می‌شود، وابسته به غلظت یون‌های محلول، آب رسانای جریان الکتریکی می‌شود. عمده‌ی بدن ما از آب تشکیل شده که به علت داشتن انواع املاح محلول (از جمله نمک) می‌تواند جریان الکتریکی را عبور دهد.


نکته‌ی ایمنی!

جریان الکتریکی در این دستگاه بسیار ضعیف است و به بدن آسیبی نمی‌زند. بلکه ضعیف‌تر از آن است که حتی توسط سیستم اعصاب احساس شود!

آب شهری به علت وجود املاح رسانای برق است. برای همین نباید با دست خیس به کلید برق دست بزنیم.

رساناییسنج,...
نویسنده : بازدید : 10 تاريخ : سه شنبه 14 شهريور 1396 ساعت: 22:21