بستاب

ساخت وبلاگ

بستاب

اگر حرکتی با سرعت بالا انجام شود چشم ما نمی‌تواند آن را به درستی ببیند و معمولاً تصویر محوی دیده می‌شود. برای دیدن این حرکت کافی است از دستگاه بستاب استفاده کنیم. بستاب (استروبوسکوپ) دستگاهی است که نور آن به‌صورت متناوب با بسامدی مشخص قطع و وصل می‌شود. اگر نور بستاب با بسامد درست به حرکت تکرار شونده تابانده شود چشم ما آن را ساکن یا با حرکت آهسته می‌بیند.

در دستگاه بستاب قطرات آب به‌طور متوالی و منظم از بالا به پایین سقوط می‌کنند. اما به علت سرعت زیاد، قطرات آب را نمی‌توان دید و مسیر قطرات آب پیوسته دیده می‌شود. برای حل این مشکل، نور بستاب با بسامد مشخص تابانده می‌شود. اگر بسامد تابش نور برابر بسامد ایجاد قطرات آب باشد آن‌ها را در هوا ساکن می‌بینیم. برای بررسی علت این پدیده فرض کنید که در یک لحظه خاص نور بستاب تابیده شود. در این لحظه تصویری از موقعیت قرارگیری قطرات در چشم ایجاد می‌شود. با خاموش شدن نور بستاب، قطرات سقوط می‌کنند (اما در محیط کم نور) چشم ما متوجه سقوط آن‌ها نمی‌شود. لحظاتی بعد، محدداً نور بستاب تابیده می‌شود. دوباره نور به قطرات جدید برخورد می‌کند و چشم ما آن‌ها را در همان موقعیت قبلی می‌بیند (با فرض برابر بودن بسامد نور بستاب و بسامد سقوط قطرات). برای همین چشم این‌طور می‌پندارد که قطرات در همان موقعیت قبلی هستند و آن‌ها را در هوا ساکن می‌بیند.

اگر بسامد تابش نور بستاب بیشتر از بسامد ایجاد قطرات آب (در حال سقوط) باشد، آن‌گاه چشم ما در هربار تابش نور بستاب، قطره را در موقعیتی بالاتر از قطره‌ی قبلی می‌بینید. برای همین چشم ما چنین می‌پندارد که قطرات آب با سرعت کم روبه بالا در حرکت هستند. البته اگر بسامد تابش نور بستاب کم‌تر از بسامد ایجاد قطرات آب باشد، چشم ما می‌پندارد که قطرات آب با سرعت کم در حال سقوط هستند.


کاربردهای دستگاه بستاب

  • تنظیم سرعت چرخش صفحه‌ی گرامافون
  • تشخیص عیوب سطوح بطری‌ها در خط تولید کارخانه
  • تنظیم دور موتور خودروها و پایدار کردن آن‌ها با لامپ زنون
  • تنظیم زمان احتراق موتورهای درون‌سوز
  • تشخیص بیماری دیسفونیا

تشخیص بیماری دیسفونیا با دستگاه بستاب

برای این کار لازم است در حین صحبت کردن تارهای صوتی دیده شود و حرکت تارهای صوتی مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد. برای این‌منظور منبع نور (بستاب) و یک دوربین برای آندوسکوپی قرار داده شود. سپس بیمار در یک میکروفون صحبت می‌کند. هم‌زمان نور بستاب با همان بسامد (یا اندکی متفاوت) تابش می‌شود. بدین ترتیب پزشک می‌تواند حرکت تارهای صوتی را آهسته ببیند.

بستاب,...
نویسنده : بازدید : 7 تاريخ : سه شنبه 14 شهريور 1396 ساعت: 22:21

close
تبلیغات در اینترنت