میز بیضی

ساخت وبلاگ
چکیده : میز بیضی انعکاسی چیست؟ میزی شبیه به میز بیلیارد که دیواره‌ی محیط آن به شکل بیضی ساخته شده است. در هر... با عنوان : میز بیضی بخوانید :

میز بیضی انعکاسی چیست؟

میزی شبیه به میز بیلیارد که دیواره‌ی محیط آن به شکل بیضی ساخته شده است. در هر یک از کانون‌های آن یک توپ کاشته می‌شود.


شکل بیضی و خواص هندسی آن

بیضی یک شکل هندسی است که دو نقطه‌ی کانونی دارد.

خاصیت اول کانون‌های بیضی: مجموع فاصله‌های هر نقطه از محیط بیضی از دو کانون ثابت است. در شکل زیر، مجموع طول‌های دو پاره‌خط آبی با مجموع طول‌های دو پاره‌خط سبز برابر است.

خاصیت دوم کانون‌های بیضی: اگر از هر نقطه از محیط بیضی دو خط به دو کانون وصل کنیم، همواره این دو خط (PF۱ و PF۲) با خط مماس بر محیط بیضی در آن نقطه (خط T) زاویه‌های یکسان ایجاد می‌کند. (a۱ = a۲)


روشی برای ایجاد شکل بیضی

هرگاه صفحه‌ای به‌طور مایل یک استوانه یا یک مخروط را قطع کند مقطع  ایجاد شده به شکل بیضی است.


آزمایش با میز بیضی انعکاسی چگونه است؟

اگر به یکی از این توپ‌ها ضربه‌ای زده و به جهت دلخواهی پرتاب شود، پس از برخورد به محیط بیضی، با زاویه‌ای برابر زاویه‌ی برخورد بازتاب می‌شود و بنابر خاصیت هندسی دوم بیضی، ناگزیر به سوی کانون دیگر حرکت کرده و به توپ دیگر برخورد می‌کند.


کاربرد خاصیت انعکاسی بیضی در سنگ‌شکن کلیه

برای دفع شدن سنگ کلیه همراه با ادرار، لازم است که به اجزای کوچکی شکسته و خرد شود. شکستن سنگ کلیه بدون عمل جراحی، به یک انفجار قوی در محل سنگ نیازمند است. ولی به نحوی که این انفجار به سایر بافت‌های بدن از جمله سایر نقاط کلیه آسیب جدی نزند.

برای این کار یک موج صوتی که ناشی از یک جرقه‌ی الکتریکی بسیار قوی است در کانون یک آینه‌ی فولادی بیضی‌گون ناقص تولید می‌شود. امواج انفجار با سرعت صوت به هر سو منتشر شده و پس از برخورد با سطح بیضی‌گون، بازتاب می‌شوند. این نقطه را به کمک روش‌های تصویربرداری روی سنگ کلیه تنظیم می‌کنند.

امواج انفجار به صورت پخش و غیر متمرکز به بدن وارد و از آن خارج می‌شوند. در این‌صورت آسیبی نیز وارد نمی‌شود. تنها در نقطه‌ی کانونی بیضی است که این امواج به‌شدت متمرکز و مخرب می‌شوند.

...
نویسنده : بازدید : 9 تاريخ : سه شنبه 14 شهريور 1396 ساعت: 22:21